کتاب صوتی دو قرن سکوت

کتاب صوتی دو قرن سکوت

کتاب صوتی دو قرن سکوت کتاب صوتی دو قرن سکوت نسخه صوتی کتاب «دو قرن سکوت» اثر پژوهشگر برجسته فقید «عبدالحسین زرین‌کوب» است. این کتاب به تاریخ ایران پس از حمله اعراب اختصاص دارد.

فروشنده :

توضیحات کتاب صوتی

توضیحات کتاب صوتی

کتاب صوتی دو قرن سکوت نسخه صوتی کتاب «دو قرن سکوت» اثر پژوهشگر برجسته فقید «عبدالحسین زرین‌کوب» است. این کتاب به تاریخ ایران پس از حمله اعراب تا روی کار آمدن سلسله طاهریان اختصاص دارد و در آن به حوادث سیاسی و اجتماعی، و قیام‌های ایرانی علیه خلفای عرب پرداخته‌شده است.
کتاب «دو قرن سکوت» از منابع ارزشمند فارسی برای مطالعه وضعیت فرهنگی اعراب پیش از اسلام، و وضعیت سیاسی و فرهنگی مردم ایران در دو قرن اول هجری به شمار می‌آید. بسیاری از اسلام‌گرایان و مدافعان تاثیر اسلام بر فرهنگ ایرانی همچون مرتضی مطهری این کتاب را باستان‌گرایانه، ملی‌گرایانه و آغشته به تعصب خوانده‌اند، با این‌ وجود این اثر از منابع معتبر در نگارش تاریخ زبان و ادبیات فارسی به شمار می‌رود.

خلاصه‌ای از کتاب دو قرن سکوت:

در فصلی از کتاب صوتی دو قرن سکوت با عنوان «زبان گمشده» در باب دشمنی اعراب با زبان فارسی و تعمد آن‌ها برای حاکم کردن زبان عربی بر ایرانیان چنین می‌خوانیم: «آنچه از تامل تاریخ برمی‌آید این است که عربان هم از آغاز حال، شاید برای آنکه از آسیب زبان ایرانیان درامان بمانند، و آن را همواره چون حربه تیزی در دست مغلوبان خویش نبینند، درصدد برآمدند زبان‌ها و لهجه‌های رایج در ایران را از میان ببرند. آخر این بیم هم بود که همین زبان‌ها خلقی را بر آنان بشوراند و ملک و حکومت آنان را در بلاد دورافتاده ایران به خطر اندازد. به همین سبب هر جا که در شهرهای ایران به خط و زبان و کتابخانه برخوردند، با آن‌ها سخت به مخالفت برخاستند.
رفتاری که تازیان در خوارزم با خط و زبان مردم کردند، بدین دعوی حجت است. نوشته‌اند که وقتی قتیبه‌بن‌مسلم سردار حجاج، بار دوم به خوارزم رفت و آن را بازگشود، هرکس را که خط خوارزمی می‌نوشت و از تاریخ و علوم و اخبار گذشته آگاهی داشت از دم تیغ بی‌دریغ درگذاشت و موبدان و هیربدان قوم را یکسر هلاک نمود و کتاب‌هایشان همه بسوزانید و تباه کرد تا آن‌که رفته‌رفته مردم امی ماندند و از خط و کتابت بی‌بهره گشتند و اخبار آن‌ها اکثر فراموش شد و از میان رفت. این واقعه نشان می‌دهد که اعراب زبان و خط مردم ایران را به‌مثابه حربه‌ای تلقی می‌کرده‌اند که اگر در دست مغلوبی باشد ممکن است بدان با غالب درآویزد و به ستیزه و پیکار برخیزد. ازاین‌رو شگفت نیست که در همه شهرها، برای از میان بردن زبان و خط و فرهنگ ایران به جد کوششی کرده باشند.
شاید بهانه دیگری که عرب برای مبارزه با زبان و خط ایران داشت این نکته بود که خط و زبان مجوس را مانع نشر و رواج قرآن می‌شمرد. درواقع، از ایرانیان، حتی آن‌ها که آیین مسلمانی پذیرفته بودند زبان تازی را نمی‌آموختند و از این‌ رو بسا که نماز و قرآن را نیز نمی‌توانستند به تازی بخوانند… با چنین علاقه‌ای که مردم در ایران به زبان خویش داشته‌اند شگفت نیست که سرداران عرب، زبان ایران را تااندازه‌ای با دین و حکومت خویش معارض دیده باشند و در هر دیاری برای از میان بردن و محو کردن خط و زبان کوششی ورزیده باشند».

در این دو قرن بر ایرانیان چه گذشت:

زرین‌کوب در مقدمه کتاب خود تصریح می‌کند پیش از انتشار کتاب حاضر، منابع معتبری در باب سرنوشت ایران و زبان‌های رایج پیش از اسلام در دست نبود و صرفا چنین عنوان می‌شد که مردم تحت سیطره اعراب خط و زبان خود را فراموش کردند. درحالی‌که تولد دوباره زبان فارسی در قرن سوم هجری و پا گرفتن نهضت شعوبیه، مدیون قیام‌هایی است که در دو قرن ابتدایی اسلام از سوی مبارزان ایرانی مانند افشین،مازیار، بابک، ابومسلم و مقنع صورت گرفت.
علاوه بر موضوع قیام‌های سرخ جامگان، سفید جامگان و علویان در ایران، وضعیت آیین‌های دیگر و پیروان آنان، و تاثیرات اجتماعی سلطه اعراب بر ایرانیان که موجبات اعتراض‌های بعدی را فراهم آورد، موردبررسی قرار می‌گیرند.
ماجرای نگارش کتاب دو قرن سکوت:
کتاب «دو قرن سکوت» ابتدا به‌صورت پاورقی در نشریه «مهرگان» از سوی ارگان لیسانسه‌های دانشسرای عالی چاپ، و در سال 1330 از سوی همین مرکز به‌صورت کتاب منتشر شد. کتاب در زمان انتشار با اقبال عمومی مواجه شد و به‌زودی کل نسخه‌های آن به فروش رفت. اما دکتر زرین‌کوب باوجود اصرارها بر تجدید چاپ این کتاب، انتشار آن را به بعد از بازبینی مطالب موکول کرد، و اعتراف کرد که در چاپ اول، به دلیل جوانی و تعصب خود نسبت به زبان و فرهنگ فارسی، برخی از مطالب بی‌پایه و غیر معتبر را در اثر خویش نقل کرده است. نسخه گسترش‌یافته و تجدیدنظر شده این کتاب در سال 1336از سوی انتشارات امیرکبیر به بازار آمد. بعد از انقلاب، انتشار این کتاب با مشکلاتی مواجه شد تا آنکه پس از بیست سال اجازه نشر گرفت.

مطهری و انتقاد به کتاب دو قرن سکوت:

یکی از منتقدان جدی کتاب «دو قرن سکوت» مرتضی مطهری بود که در کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران»، برخوردهای نژادپرستانه حاکمان عرب با ایرانیان را منحصر به امویان دانست و به دستاوردهای ادبی و علمی ایرانیان در این دوران که به زبان عربی نوشته‌شده‌اند، به‌عنوان گواهی بر عدم صحت اظهارات دکتر زرین‌کوب اشاره کرد.
دکتر زرین‌کوب در پاسخ به انتقادات مطهری و هم‌فکران او کتاب «کارنامه اسلام» را در سال 1348 تألیف کرد. منتقدان بعضی از گفته‌های این دو کتاب را مغایر باهم یافته‌اند، و این دو اثر را دو قطب متقابل حیات فکری یک پژوهشگر یافته‌اند که یکی در دوران جوانی و یکی در روزگار میان‌سالی نویسنده تألیف شده‌اند.
همچنین گروهی به‌عنوان کتاب «دو قرن سکوت» خرده گرفتند. که چرا به دویست سال مبارزات پرجوش‌وخروش ایرانیان عنوان «سکوت» داده‌شده است. جواب دکتر زرین‌کوب به این دسته چنین بود که در این دو قرن زبان ایرانی خاموش شده بود و ایرانیان جز به زبان شمشیر سخن نمی‌گفتند، و تنها پس‌ازاین دوران و بازگشت عزت‌نفس و غرور ملی به بطن جامعه ایرانی است که ادبیات و فرهنگ از نو آغاز می‌شود و رشد و بالش خیره‌کننده‌ای را که در قرن‌های بعدی جهانیان را خیره می‌کند، آغاز می‌گردد.

درباره عبدالحسین زرین‌کوب:

عبدالحسین زرین‌کوب ادیب، پژوهشگر، تاریخ‌نگار، مترجم و نویسنده ایرانی (1378-1301) است. او در رشته ادبیات تحصیل کرد و در زمینه‌های ادبیات، تاریخ اسلام، تاریخ ادیان و… . در دانشگاه‌ها و مراکز عالی ایران به تدریس اشتغال داشت. ازجمله آثار معروف و تاثیرگذار زرین‌کوب می‌توان به کتاب‌هایی چون ارزش میراث صوفیه، با کاروان حلّه، تاریخ مردم ایران پیش از اسلام، سیری در شعر فارسی، بحر در کوزه و پله‌پله تا ملاقات خدا اشاره کرد.

سخن آخر

در آخر باید بدانید که گوش دادن به کتاب صوتی دو قرن سکوت علاوه بر آنکه باعث لذت بردن عاشقان کتاب از آن می شود، در صورتی که به کتاب هایی در زمینه تاریخ و فرهنگ علاقه دارید و وقت مطالعه کتاب های کاغذی را ندارید، بسیار مفید است.

مشخصات کتاب صوتی

نظرات شما باارزش است. آنها را منتشر کنید.