کتاب صوتی خار دیوار رزان

کتاب صوتی خار دیوار رزان

کتاب صوتی خار دیوار رزان کتاب صوتی خار دیوار رزان گزیده آثار منثور مولانا نوشته‌ای عارفانه و لطیف است که توسط نویسنده و شاعر نامی کشورمان مولانا جلال‌الدین محمد بلخی نوشته شده است.

فروشنده :

توضیحات کتاب صوتی

توضیحات کتاب صوتی

کتاب صوتی خار دیوار رزان گزیده آثار منثور مولانا» نوشته‌ای بسیار عارفانه، زیبا و لطیف در ادبیات کشورمان است که توسط نویسنده و شاعر نامی کشورمان «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» باظرافت تمام به قلم تحریر درآمده است. کتاب صوتی خار دیوار رزان؛ گزیده آثار مولانا از مجموعه گنج حکمت است که با استفاده از آن مجموعه جمع‌آوری‌شده است. کتاب صوتی «خار دیوار رزان؛ گزیده آثار منثور مولانا» با نظارت و پیگیری‌های فراوان محمد شریفی و توضیحات جامع و کامل توفیق ه.سبحانی جمع‌آوری‌شده و به چاپ رسیده است.
کتاب صوتی «خار دیوار رزان؛ گزیده آثار منثور مولانا» با این هدف و دلیل منتشرشده است تا با قدم‌های هرچند کوتاه و ناچیز درباره کشف کردن و پیدا کردن مفاهیم بلند و عرفانی انسانی که جزعی از ادب، آثار و میراث فارسی برای انسان‌های امروزه و این جامعه است باشد. همچنین عنوان این کتاب صوتی از دفتر اول «مثنوی معنوی» مولانا گرفته‌شده است

خلاصه‌ای از کتاب صوتی خار دیوار رزان گزیده آثار منثور مولانا:

کتاب صوتی «خار دیوار رزان؛ گزیده آثار منثور مولانا» گزیده‌ای از آثار منثور «مجالس سعبه», «فیه ما فیه» و «مکتوبات» مولانا است.

این سه اثر منثور دارای ویژگی‌های متفاوتی است که آن‌ها عبارت‌اند از:

1ـ «مجالس سعبه»: مجالس سعبه به سخنان و سخنرانی‌های گفته می‌شود که در یک مراسم یا جلسه سخنرانی؛ درباره مسائل مذهبی، عرفانی و اعتقادی صحبت می‌شده است. کتاب صوتی از هفت خطابه یا همان سخنرانی مولانا قبل از دیدار با شمس تشکیل‌شده است و در همین زمان مولوی پس دیدن شمس دیگر سخنرانی نکرد و آن را کنار گذاشت.
2ـ «فیه ما فیه»: این اثر در بین همه‌ی اثرهای مولانا از ویژگی و جایگاه خاصی برخوردار است. دلیل اولش این است که این اثر زیبا برای دوران پختگی، کمال و بزرگی مولانا بوده است. دومین دلیل این است که نظریات و سخنان مولانا در مثنوی‌اش به زبان شعر بیان و بازگو شده است ولی در این مجموعه این نظریات به نثر ساده و روان و به‌صورت مبسوط بیان‌شده است و سومین دلیل که این اثر را جذاب کرده است این است که به سؤال‌هایی که افراد حاضر در مجلس از خود مولانا می‌پرسیدند و یا خود مولانا این سؤال‌ها را مطرح کرده بود پاسخ‌داده‌شده است.
3ـ «مکتوبات»: این مجموعه از نامه‌ها و سخنان مولانا تشکیل‌شده است که برای خانواده و دوستانش در اتفاق‌های گوناگون می‌نوشته است. در این نامه‌ها بسیاری از مسائل تاریخی، ادبی و اجتماعی آن دوره قابل‌فهم و آشکار است.

قسمتی از کتاب خار دیوار رزان؛ گزیده آثار منثور مولانا:

عیسی علیه‌السلام بسیار خندیدی. یحیی علیه‌السلام بسیار گریستی. یحیی به عیسی گفت که: تو از مکرهای دقیق حق قوی ایمن شدی که چنین می‌خندی؟ عیسی گفت که: تو از عنایت‌ها و لطف‌های دقیق لطیف غریب حق قوی غافل شدی که چنین می‌گریی؟ ولی از اولیا در این ماجرا حاضر بود، از حق پرسید که: از این هر دو که را مقام عالی‌تر است؟ جواب رسید که: احسنهم بی ظنا؛ هرکدام که بر من گمانی نیک‌تر دارد ـ یعنی انا عند ظن عبدی بی؛ من جایی هستم که ظن بنده من است.
به هر بنده مرا صورتی است و خیالی است. هرچه او مرا خیال کند، من آنجا باشم. من بنده آن خیالم که حق آنجا باشد. بیزارم از آن حقیقت که حق آنجا نباشد. خیال‌ها را ای بندگان من پاک‌کنید که جایگاه و مقام من است.
در بنی اسراییل؛ برسی سا نام عابدی بود که آوازه زهد او به مشرق و مغرب رفته بود. هر جا رنجوری بودی، آب فرستادن دی. رنجور در حال که بخردی صحت یافتی، چنان‌که همه‌کس دانستند که آن اثر دم اوست. دیر نکشیدی که به گمان شدن دی که از فلان دارو است. چنان معروف شده بود که طبیبان آن روزگار بیکار شده بودند. شیطان لعین، آن حسود در کمین، آن دشمن کهن، آن ملعون خطاب کن، چاره‌ای نداشت.
شبی آن ابلیس لعین روی به فرزندان خود کرد و گفت که: هیچ‌کس نیست از شما که من را از این غصه برهاند و این مرد فرد را در دام خام بی افکند… .

تحلیل کتاب صوتی خار دیوار رزان ؛ گزیده آثار منثور مولانا:

در کتاب صوتی خار دیوار رزان زیبا وجه مشترک بسیاری در متون آن مشاهده می‌شود. خواننده این کتاب گاهی تلنگر و تشری را بر احساسات و وجدان خود درک می‌کند و در مقابلش درد و سوزش شلاق و تازیانه‌ای که به جانش می‌نشیند را می‌چشد و حس می‌کند. او گاهی از متن‌هایی که رفعت کلامی در آن موج میزند می‌ترسد و تنش به لرزه می‌افتد و گاهی از مهربانی، لطافت و محبت اشک از چشمانش جاری می‌شود و با تمام وجود این فروتنی را حس می‌کند و شرمنده می‌شود در مقابل این‌همه بخشش و بزرگی.
گاهی خواننده شیرینی و نرمی و حلاوت غیرقابل‌توصیفی را دردهان خود می‌چشد و مزه می‌کند گویی که انگار تا به آن موقع چیزی خوشمزه‌تر از آن نچشیده است و در مقابل گاهی تلخی و زهرماری را حس می‌کند که حالش را به‌شدت بد می‌کند و به‌گونه‌ای که انگار چیزی از این تلخ‌تر در دنیا وجود نداشته است. نکته اصلی این است که تمام این احساسات و حس‌ها در همه لحظات با او است و او را مدام وادار به اندیشیدن و فکر کردن می‌کند.

درباره کتاب صوتی خار دیوار رزان؛ گزیده آثار منثور مولانا:

متن‌ها و نوشته‌هایی که در این کتاب آمده است اگرچه ناشناخته و غریبه نیست ولی بدون شک آن‌قدری که بایدوشاید خوانده و دیده نشده است و تمام و کمال آن‌طور که درخور این متون و نوشته‌های زیبا است در بین مردم رواج پیدا نکرده است. دلیل نوشتن و فراهم آوردن این کتاب و مجموعه این است که مردم با این متون زیبا آشنا شوند. افرادی که این مجموعه را جمع‌آوری کرده‌اند بسیار تلاش کرده و کوشیده‌اند تا نوشته و متنی زیبا و گیرا و بسیار تأثیر گزار برای خوانندگان فراهم کنند تا حداقل این میراث و آثار بزرگ ادبی پارسی خوانده، شنیده و فهمیده شود و برای همیشه ماندگار و جاوید بماند و برای نسل‌های آینده تأثیر گزار باشد.

بیشترین بخش این مجموعه گران‌بها از حکایات و روایات تشکیل و جم آوری شده است و دلیل این امر این است که نویسندگان و شاعران صوفیه بیشتر برای رساندن و فهماندن منظور و مقصود خودشان از حکایت و داستان استفاده می‌کرده‌اند. مهم‌ترین جمله و سخنی که باور نویسندگان و شاعران گذشته را نشان می‌داد این است که: نویسندگان حکایات و داستان را از برای دفع ملال نیاورده‌اند، بلکه آن‌ها بر این باور و اعتقاد بودند که «قصه چون پیمانه است و معنی اندر وی بسان دانه است».

مشخصات کتاب صوتی

نظرات شما باارزش است. آنها را منتشر کنید.